محاسبه سود واقعی وام با خرید اوراق مسکن
  مبلغ وام:  میلیون تومان
 سود سالانه وام:  درصد
 مدت بازپرداخت:  سال
 دوره بازپرداخت اقساط: ماهانه
 قیمت هر برگ اوراق:  تومان
 پیشنهادهای جدول ضرب
 نمودار، جدول و راهنما

 

در صورتی که مایل هستید جهت خرید خانه از وام فوری یا اوراقی استفاده کنید ، می توانید از فرابورس اوراق منتشر شده جهت آن را تهیه کنید . ناشر این اوراق بانک مسکن و ملی هستند و برای هر برگ پانصد هزار تومانی لازم است ، مبلغی را تحت عنوان هزینه اوراق پرداخت کنید . 

از آنجاییکه شما برای دریافت وام ، مبلغی را هزینه کرده اید لذا سود پرداختی نسبت به سود قراردادی افزایش می یابد . به عنوان مثال اگر 60 میلیون تومان وام گرفته باشید و 7 میلیون تومان هزینه اوراق آن باشد ، خالص دریافتی شما 53 میلیون تومان خواهد بود ، در حالیکه لازم است اقساط وام 60 میلیونی را پرداخت کنید .

سود واقعی وام بانک مسکن چقدر است ؟

سود واقعی وام بانک مسکن چقدر است ؟

1-بخش ورود اطلاعات

می توانید مشخصات وام و قیمت هر برگ اوراق 500 هزار تومانی را وارد کنید . با تغییر پارامترها موارد زیر مشخص است :

A- با افزایش سود قراردادی وام ، سود واقعی نیز افزایش می یابد .

B- با افزایش مدت زمان بازپرداخت ، سود واقعی وام کاهش می یابد .

C- با افزایش فاصله اقساط پرداختی ، سود واقعی وام کاهش می یابد .

D- با افزایش هزینه اوراق ، سود وام افزایش می یابد .

 

 

2-جدول مقایسه سود واقعی و قراردادی وام :

این جدول تفاوت سود و اقعی و قراردادی را در حالت خرید اوراق مسکن  نشان می دهد . در حالت سود واقعی ، مبلغ وام دریافتی شما  از مقدار قراردادی کمتر است در حالتیکه میزان اقساط  پرداختی شما برابر مبلغ قسط قراردادی است ، از این رو سود واقعی سالانه وام افزایش می یابد .

3- نمودار میله ای تفاوت سود واقعی و قراردادی یا ظاهری وام :

این نمودار اطلاعات جدول فوق را به صورت میله های افقی نشان می دهد .

4- جدول جریان نقدی واقعی :

ملاک محاسبات داده های این جدول است . ستون جریان نقدی ، نشان دهنده جمع جبری پرداخت ها و دریافتها است . پرداختها منفی و دریافتها مثبت نمایش داده شده است . در صورتی محاسبات فوق صحیح است که جدول جریان نقدی توسط شما ، به صورت صحیح تنظیم شده باشد . در آخرین ردیف جدول مبلغ مسدوده شده وام به شما مسترد می گردد .

5- تفاوت بین وام اوراقی بانک مسکن و ملی ، کدام بهتر است ؟

با استفاده از این ابزار به راحتی می توانید سود واقعی بین دو وام مسکن بانک ملی و بانک مسکن را مقایسه کنید . کافی است پارامترهای مورد نظر را طبق پیشنهاد بانک تغییر دهید . از آنجاییکه مدت زمان بازپرداخت وام بانک ملی  کمتر است ، در صورت یکسان بودن قیمت اوراق ، سود واقعی وام اوراقی بانک ملی بیشتر است .

 

نظر خود را درج کنید.کارگر 1397-08-19 23:16:4 پاسخ

واقعا آخر ربا هست.از وام ۱۲، ساله مسکن ۱۵ قسط پرداخت کردم که ۱۰ میلیون شده اگه بخوام تسویه کنم فقط ۱ میلیون از اصلا وام کم میشه ۹ میلیون میشه بانکداری اسلامی تو ۱۵ ماه.واقعا رباخوارهای مردمی بهتر از رباخوارهای دولتی اسلامیه

رضا 1397-06-25 18:31:5 پاسخ

هر چه قدر مدت زمان وام کمتر باشه ، سود واقعیش بیشتره ، با این حساب یعنی سود واقعی وام جعاله بانک مسکن 5 ساله از سود واقعی وام خریدش 12 ساله بیشتره و نباید وام جعاله گرفت . بدتر از اون وام اوراقی مسکن بانک ملی است که بخش جعاله اون 3 ساله است و اصلا مقرون به صرف نیست .